Курсы валют: курс евро, доллара, рубля
вишивакна

Реклама на сайті

автозапчасти
бизон
р7

Володова Марія Захарівна

(15 грудня 1928 р. – 19 липня 2010 р.)

герой соціалістичної праці

кавалер ордена леніна

почесний громадянин смт. куйбишевa

указ президії верховної ради срср

москва. кремль. 23 червня 1966 р.

Володова Марія Захарівна, народилася 15 грудня 1928 року в селі Колошече Брасовського району Брянської області в селянській родині. Наприкінці 30-х років минулого століття її сім'я переїхала у Червоне Озеро  Куйбишевського району Запорізької області. Батько Володов Захар Олексійович (1905 р.н.) загинув 6 вересня 1943 року на полі бою біля міста Макіївка Сталінської області (з листопада 1961 року Донецька область) в роки Великої Вітчизняної війни.

   Марія Захарівна трудову діяльність розпочала свинаркою в 1945 році в сільськогосподарській артілі імені Ілліча (село Червоне Озеро) Куйбишевського району Запорізької області. Працювала на свинарській фермі разом з своєю матір`ю Марфою Василівною (1905 – 1981 рр.). Постійна турбота свинарок про нестачу кормів для свиней привела до того, що Марія Захарівна почала замислюватись: чому не вистачає кормів, що треба зробити для того, щоб їх було достатньо. У вересні 1953 року Пленум ЦК КПРС прийняв постанову про круте піднесення сільського господарства. На цьому Пленумі Микита Сергійович Хрущов поставив завдання в широких розмірах вирощувати кукурудзу, яка може вирішити питання про корми для тваринництва. Зрозумівши, яке значення має кукурудза для розвитку тваринництва, Марія Захарівна вирішила перейти в ланку по вирощуванню кукурудзи. Тривалий час працювала членом ланки Дусі Гнідошової, старалась освоїти техніку її вирощування, переймала досвід старших подруг. Старання молодого кукурудзівника  були помічені правлінням колгоспу, і в 1954 році її призначили ланковою колгоспу імені Ілліча по вирощувані кукурудзи. Комсомольсько – молодіжна ланка, яку вона очолила з року - в - рік добивалася високих врожаїв. Середня врожайність кукурудзи на полях ланки М.З. Володової в кінці п’ятдесятих років минулого століття сягала 53 центнерів в зерні з гектара. Ланці було присвоєне, одним з перших в Запорізькій області високе звання - колектив комуністичної праці.

   У 50-і і 60-і роки слава про десять дівчат – комсомолок з ланки М.З. Володової гриміла далеко за межами району і області. 40 – 60 центнерів врожаю зерна кукурудзи у володовській ланці стали звичними. Були і рекордні – по 80 центнерів.   

   Марії Захарівні Володовій за новаторство у вирощувані високих урожаїв кукурудзи 23 червня 1966 року було присвоєне високе звання Героя Соціалістичної Праці. До цієї нагороди Марія Захарівна йшла на протязі тринадцяти років, всі ці роки вона очолювала ланку кукурудзоводів та покращувала врожайність кукурудзи на полях колгоспу «Україна» у рідному селі Червоне Озеро. У цьому трудовому успіху вклад не тільки ланкової, а й дев`яти членів її ланки – Проценко З.І., Халецької К.С., Божко Г.З., Цапко Г.Ф., Костенко Н.І., Щерби Н.М., Войтової Г.Д., Костенко В.С. та Нескоромної О.К.

    За великі заслуги перед Радянською Батьківщиною, бездоганне виконання громадського обов’язку, бойову і трудову доблесть, активну участь у громадсько – політичному житті, гідний вклад у славну історію рідного селища і в зв’язку з 200 – річчям заснування смт. Куйбишевого виконком Куйбишевської селищної Ради народних депутатів вирішив: присвоїти звання «Почесний громадянин селища міського типу Куйбишевого» Володовій Марії Захарівні – колгоспниці колгоспу «Україна», прославленому кукурудзоводу, Герою Соціалістичної Праці, депутату Верховної Ради 6 і 7 скликань, делегату ХХІІ з`їзду КПРС.

    В 2009 році виконком Куйбишевської селищної ради прийняв рішення про занесення імені Володової Марії Захарівни до Книги територіальної громади «Золоті імена».

    Будучі на пенсії, Марія Захарівна щороку на своєму городі саджала кукурудзу і завжди незважаючи на примхи погоди, виростали дорідні початки.

     Померла Марія Захарівна 19 липня 2010 року, похована на сільському кладовищі села Червоне Озеро.

Прочитано 1432 разів