Курсы валют: курс евро, доллара, рубля
вишивакна

Реклама на сайті

автозапчасти
бизон
р7

Голова без розуму, як ліхтар без свічки

Народна педагогіка має кілька напрямків розумового виховання: формування уявлень про явища дійсності, розвиток пізнавальних психічних процесів (відчуття, сприйняття, пам'ять, уява, мовлення і мислення), розумових здібностей (аналіз, синтез, порівняння, узагальнення, аналогія), а також стимулювання активності в оволодінні знаннями та позитивної мотивації вчення, що відповідає напрямкам сучасної дидактики.

Про це народ засвідчив у прислів'ях: «Пташка красна пір'ям, а людина своїм знанням», «В голову, як у торбу, що знайдеш, те й сховаєш», «Мудрий ніхто не вродився, а навчився», «Хто знання має, той мур здолає», «Чого Івась не навчився, того й Іван не буде знати», «Яка голівонька, така й розмовонька», «Не кажи «не вмію», а кажи – «навчусь!»

Входження дитини в мову, як і в навколишній світ, відбувається через колискову пісню, далі навчають пестушками, потішками, забавлянками, ще далі їдуть лічилки, скоромовки, загадки.

Чи багато ми їх знаємо, аби розвивати творчу уяву, логічне мислення, вміння встановлювати причинно-наслідкові зв'язки? «Ладоньки», «Сорока», «Куй-куй чобіток», «Ой чук, чукі-чук», «Цить, не плач…», «Раз, два – дерева», «Ходить гарбуз…», «Босий хлопець сіно косить». А їх малеча потребує в рази більше, тому, шановні батьки, не скупіться на дитячу розвивальну книжку, придбайте, не пожалкуєте, бо віддячить дитина ясним розумом, мовною активністю, вмінням керувати своїм настроєм, розвиненою уявою, пам'яттю, якщо ще ви систематично приділятимете їй максимум часу і уваги.

«Розум виховується розумом»», - кажуть у народі. Завдання дорослого – бити мудрим учителем, формувати пізнавальні інтереси дитини, вміло і терпляче пояснювати взаємозв'язки між предметами, явищами, вчити робити висновки, узагальнення. Цьому сприяють спільні праця і відпочинок. Заради майбутнього своєї дитини варто жертвувати особистими вигодами і часом.

Розвивають творчу уяву і фантазію дітей народні казки. Повторюючи їх кілька разів, батьки залучають дитину до переказу сюжету, розвивається пам'ять, увага, мислення.

До розумової праці прививають дитину загадки, за допомогою яких перевіряється рівень інтелекту, розвиваються здібності до розумових операцій (аналогія, порівняння), кмітливість, спостережливість, творча уява. Не забувайте про це! Потрудіться, запам'ятати кілька десятків загадок, щоб розвивати дитину своєю пам'яттю, тямучістю. Адже «За одного вченого дають десять невчених», «Вчення світ, а невчення – тьма», «І сила перед розумом никне».

Ірина Борисенко

Прочитано 1318 разів